Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 20 185 | 19 267 | 18 609 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 312 | 5 101 | 5 259 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -189 | -1 910 | -1 510 |
| Årets resultat (tkr) | |||
| Summa tillgångar (tkr) | 219 432 | 224 712 | 228 515 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 20 185 | 19 267 | 18 609 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 312 | 5 101 | 5 259 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -189 | -1 910 | -1 510 |
| Årets resultat (tkr) |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 218 595 | 223 898 | 227 807 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 837 | 815 | 708 |
| Tillgångar (tkr) | 219 432 | 224 712 | 228 515 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 100 | 100 | 100 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 75 | 83 | 92 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 217 171 | 222 666 | 226 405 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 086 | 1 863 | 1 918 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 219 432 | 224 712 | 228 515 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 26.3% | 26.5% | 28.3% |
| Soliditet | 0.1% | 0.1% | 0.1% |
| Kassalikviditet | 40.1% | 43.8% | 36.9% |
Wallenstam Fastighets AB 31 ingår i en koncern med 452 bolag. Moderbolag är Wallenstam Stacken AB och koncernmoderbolag är Wallenstam AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 1999-10.
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.